ferrmion.eu

Loading

(1) Univerzita Tohoku, Sendai (Japonsko) – spolupráce se skupinou prof. R. Kainumy se zaměří na charakterizaci nově vyvinutých nanostrukturovaných Heuslerových feroslitin a multiferoslitin (především magnetické slitiny s tvarovou pamětí), kde kombinace experimentálních zařízení pražského a sendajského týmu umožní objasnit složitý vztah mezi mikrostrukturou a funkčními vlastnostmi. Spolupráce bude podpořena mobilitou v rámci VZ1 a může být doložena společnými publikacemi ve vysoce hodnocených časopisech a přiloženým dopisem prof. Kainumy. Strojní fakulta Univerzity Tohoku je předním světovým institutem v oblasti metalurgie a pokročilých slitin.

(2) Universite de Lorraine, Nancy (Francie) – spolupráce se skupinami prof. B. Appolairea (Institut Jean Lamour) a prof. T. Ben Zineba (Polytech Nancy) z Lorrainské univerzity se zaměří na teoretický popis a numerické modelování fázových transformací a mechanické namáhání polykrystalických feroelastik. Obě tyto skupiny jsou uznávané v oblasti mechaniky materiálů a dlouhodobě spolupracují s týmy FerrMion jak z VZ1 (týmy ÚT a MFF), tak z VZ3 (tým ÚT). Spolupráce bude podpořena mobilitou ve VZ3 (příchozí i odchozí) a může být doložena četnými společnými publikacemi a přiloženým dopisem prof. Appolairea.

(3) University of Minnesota, Minneapolis (USA) – spolupráce s prof. R.D. Jamesem a jeho skupinou z Minnesotské univerzity vznikla hlavně díky Fulbrightovu stipendiu PI (H. Seiner), který na této univerzitě pobýval 10 měsíců v letech 2017/2018 a pracoval na vývoji a aplikaci matematické teorie martenzitických mikrostruktur. Od té doby spolupráce pokračuje vzájemnými návštěvami, společnými publikacemi a společným organizováním workshopů. Pokračování této spolupráce je potvrzeno přiloženým dopisem prof. Jamese, světové vůdčí osobnosti v oblasti teoretických modelů feroik (martenzitické mikrostruktury, mikromagnetismus, feroelektrické domény). Ke spolupráci se připojí také prof. B. Jalan (jak je uvedeno v dopise), který je odborníkem výzkumu multiferoických tenkých vrstev, což přispěje k tématu efektu škálování.

(4) HZDR – Helmholz-Zentrum Dresden-Rossendorf (Německo) – spolupráce se skupinou Dr. S. Fählera (dříve v IFW Dresden) se zaměří na magnetické martenzity, multikalorické tenké filmy a teorii multiferoických mikrostruktur. Dr. Fähler na tomto tématu spolupracuje především s O. Heczkem (tým FzÚ) a H. Seinerem (tým ÚT) již více než deset let, což lze doložit četnými společnými publikacemi. Spolupráce bude mít podobu krátkých návštěv, společných experimentů (např. laserově-ultrazvuková charakterizace materiálů připravených v HZDR) a společně organizovanými workshopy. Spolupráce je podpořena přiloženým dopisem od Dr. Fählera, který je přední německou vědeckou osobností v oblasti magnetických slitin s tvarovou pamětí a feroické chlazení, byl koordinátorem dvou německých prioritních programů na toto téma a jehož tým je v tomto oboru považován za světovou jedničku.

(5) KIT – Karlsruhe Institute of Technology (Německo) – skupina prof. M. Kohla bude spolupracovat s týmem FerrMion na konceptu využití magnetických slitin s tvarovou pamětí v nekonvenčních mikro- a nano-elektromechanických systémech (MEMS). Dlouhodobá spolupráce mezi členy týmu FerrMion a skupinou prof. Kohla vyústila v pobyt D. Musiienka na KIT, kde se stal expertem na metody mikroobrábění. Vzájemné návštěvy vycházely z přiloženého Memoranda o porozumění, jehož prodloužení je plánováno na základě projektu FerrMion. Tým FerrMion využije tuto spolupráci také pro konzultaci a zlepšení dovedností v experimentální charakterizaci pomocí 3D APT v Laboratoři KNMF pro mikroskopii a spektroskopii, která je nejblíže Praze s takovým zařízením.

(6) University of Antwerp (Belgie) – centrum EMAT při Univerzitě v Antverpách, a zejména skupina vedená prof. D. Schryversem, bylo v posledních 20 letech předním týmem na poli elektronové mikroskopie pro charakterizaci slitin s tvarovou pamětí. V tomto období skupina prof. Schryverse spolupracuje s četnými členy týmu FerrMion, jak lze doložit několika společnými publikacemi. V rámci projektu absolvují výzkumníci z týmu FerrMion pobyty v rámci mobility v EMAT, absolvují školení v oblasti pokročilých elektronově-mikroskopických technik a využívají experimentální zařízení EMAT (napříč všemi VZ). Mobilita bude založena na Memorandu o porozumění mezi FzÚ a EMAT, které je přiloženo, tj. nebude využito financování projektu mobility FerrMion.

(7) Max-Planck-Institut für Eisenforschung GmbH, Düsseldorf (Německo) – spolupráce se skupinou prof. D. Raabeho k tématu deformační mechaniky 3D tištěných biologicky rozložitelných a jiných pokročilých slitin. Tato spolupráce vznikla především díky pobytu J. Čapka (vedoucí aktivity ve VZ4) v průběhu roku 2022 a plánuje se její rozšíření a posílení v rámci projektu FerrMion. Spolupráci dokumentuje přiložený dopis prof. Raabeho. MPIE Düsseldorf je přední světový institut v oblasti designu mikrostrukturovaných a nanostrukturovaných slitin a prof. Raabe je vynikající odborník v této oblasti. Kromě toho MPIE provozuje zařízení pro 3D APT a o své zkušenosti a odbornost v tomto směru se podělí s expertním týmem FerrMion.

(8) Ohio State University, Columbus (USA) – probíhající spolupráce se skupinou prof. H. Frasera se věnuje tématu fázových přechodů v metastabilních slitinách beta-Ti se zvláštním zaměřením na slitiny používané v ortopedii, implantační chirurgii a leteckém průmyslu a bude rozšířen také na slitiny s vysokou entropií (témata napříč VZ). Katedra materiálových věd a inženýrství na Ohijské státní univerzitě je jedním z nejznámějších světových institutů v oblasti výzkumu fázových přechodů v Ti slitinách a prof. Fraser, jako vedoucí oddělení, je světově známý svými průkopnickými pracemi v této oblasti. Spolupráce může být dokumentována společnými publikacemi, nedávným pobytem člena FerrMion týmu J. Kozlíka v týmu prof. Frasera a přiloženým dopisem.

(9) POSTECH – Pohang University of Science and Technology (Korea) – dlouhodobá spolupráce je založena na společných zájmech a osobním přátelství vedoucího týmu MFF M. Janečka s prof. H.S. Kimem, který je v současné době ředitelem Graduate Institute of Ferrous and Energy Materials Technology (GIFT) na POSTECH. Hlavními tématy spolupráce (VZ1 a VZ3) budou fázové přechody v HEA, TWIP a TRIP efekt v pokročilých materiálech a biomimetických materiálech se strukturním gradientem. Nedávno strávil člen týmu MFF D. Preisler v GIFT dva měsíce prováděním pokročilých mikrostrukturálních výzkumů fázových transformací ve slitinách Ti s nízkým elastickým modulem; spolupráce na toto téma, podpořená dopisem prof. Kima, bude v rámci projektu FerrMion rozšířena a posílena.

Další spolupráce je dále zdokumentována přiloženými Dopisy nebo Memorandy:

  • Spolupráce na superkritických feroických jevech s University of Michigan, USA (prof. A. Bucsek, dopis přiložen)
  • Spolupráce na pokročilé rentgenové charakterizaci feroik s IMEM CNR Parma, Itálie (prof. F. Albertini)
  • Spolupráce na feromagnetických slitinách s tvarovou pamětí s LUT – Lappeenranta University of Technology, Finsko (prof. K Ullakko, dopis přiložen)
  • Spolupráce na vysoko propustné charakterizaci kinetiky martenzitických transformací a efektů TWIP/TRIP s Chime ParisTech, Francie (prof. F. Prima, dopis přiložen)
  • Spolupráce na ferokeramických materiálech s Institute of Ceramics and Glass CSIC, Madrid, Španělsko (prof. M.I. Osendi, dohoda přiložena)
  • Spolupráce na tenkovrstvých feroikách s University of Messina, Itálie (prof. L. Torrisi, memorandum přiloženo)
  • Spolupráce na multiferoických systémech pro elektrické řízení magnetického uspořádání s Massachusetts Institute of Technology, USA (prof. C. Rossová, dopis přiložen). Další plánované spolupráce lze zjistit z plánovaného programu mobility.
Europe